Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| 27 maart 2025

Scroll to top

Top

Queensrÿche blikt terug op begindagen

Queensrÿche @ Effenaar 2025 Paul Verhagen Photography
Robbie de Klerk

Queensrÿche bracht zondagavond in de Effenaar een eerbetoon aan hun beginjaren met een krachtige en nostalgische show. Onder de noemer ‘The Origins Tour’ speelde de band hun vroege werk integraal, tot groot enthousiasme van het toegewijde publiek.

Tekst: Robbie de Klerk | Foto’s Paul Verhagen

 

Progliefhebbers uit het hele land hadden het afgelopen weekend al wekenlang met rood omcirkeld in de agenda staan. Vrijdag speelde Leprous al een weergaloze show in de 013 en zondag was het in de Effenaar de beurt aan Queensrÿche om het weekend met een oerknal uit te luiden. De show was uitverkocht, om mij heen werd nog nagepraat over vrijdag, ging het over ingewikkelde solo’s en cleane zang. Iedereen was er klaar voor.

Queensrÿche toert op dit ogenblik door Europa onder de noemer ‘The Origins Tour’. Naar eigen zeggen hebben ze gezellig met elkaar teruggekeken op hun eerste werk The EP en The Warning en het resultaat daarvan is dat ze die integraal ten gehore gaan brengen. Dit wordt een nostalgische avond zonder verrassingen. Verreweg het grootste deel van het publiek wekte de indruk, gezien de vergrijsde shirtjes en haren, beide platen ook begin jaren tachtig gekocht te hebben en dat is mooi.

Op het podium prijken twee banners van het voorprogramma. Daarop staat een achterover getrokken blote vrouw afgebeeld van wie nog net een toefje schaamhaar boven de ramshoorns uitkomt van het beest waarop de dood met zeis haar ontvoert. Night Demon gaat ons daar over enkele momenten meer over vertellen vermoed ik. Na een dubbele intro barst het los.

Night Demon @ Effenaar 2025 Paul Verhagen Photography

Night Demon is sympathiek en energiek. Twee ouwe rockers met spijkerjacks en bierbuiken en een wat jongere achter het drumstel. Er wordt geen tijd verspild aan presentatie, het is meteen gas erop. De live-sound komt de band echt enorm ten goede. Waar ze op plaat veel te clean klinken komt live alles lekker rauw over en dat weten ze goed over te brengen op het publiek dat enthousiast reageert. De helft van de liedjes klinkt alsof ze door Motörhead  geschreven zijn terwijl de samenzang tussen gitarist en bassist vooral echt heel erg gaaf is. De muziek verrast op geen enkel moment en band bewandelt exact het midden tussen power- en speedmetal. Precies zoals de metalgoden bedoeld hebben. Vanaf Screams in the Night klinkt het steeds vaker en steeds meer ‘Night Demon, Night Demon’ uit de zaal. Dit was een lekkere opwarmer.

Na een kleine pauze en een korte intro begint het dan: Queensrÿche. Aangevoerd door Todd La Torre (godsamme wat een stem!) klappen de mannen er meteen op met Queen of the Reich. Dat was natuurlijk aangekondigd maar er is meteen energie en connectie met de zaal die inmiddels volledig vol is gelopen. De eerste vier nummers staan als een huis en klinken als een klok. Heerlijke ruimtelijke definitie in gitaren, bas en drums en dan die stem.

Queensrÿche @ Effenaar 2025 Paul Verhagen Photography

Daarna is het de beurt aan de eerste langspeelplaat ‘The Warning’, die begint met de titeltrack Warning. De zaal is er helemaal bij en zingt uit volle borst mee. En Force en Deliverance wisselen elkaar lekker af in dynamiek. Daarna volgt de eerste echte ballad van de plaat ‘No Sanctuary’. Het klinkt allemaal kraakhelder en on point.

De aandachtsboog van de band en de zaal lijkt iets te verslappen omdat ‘Take Hold of the Flame’ en ‘Before the storm’ net niet helemaal lekker los lijken te komen. Het is de eerste keer gedurende de hele avond dat je Todd La Torre ook ietsje ziet worstelen met z’n bereik. Gelukkig is de zaal meer dan bereidwillig om op de juiste momenten mee te zingen.

Queensrÿche @ Effenaar 2025 Paul Verhagen Photography

Na afloop van The Warning gaat de band even van het podium af om na drie minuten weer terug te komen voor maar liefst vijf maal een toegift. Als de rollende bas van Empire klinkt gaan er nog net wat meer handen in de lucht. Andere concerten tijdens deze tour sluiten af met een van de vele hits van de Amerikaanse band maar er is maar één liedje dat, met dank aan VARA’s Vuurwerk, als afsluiter in Nederland past, ‘Eyes of a Stranger’.

Na afloop mogen we met z’n allen met de band op de foto en dat leidt tot enthousiaste metalposes. Op weg naar buiten hoor ik mensen met name vertellen dat het mooi was en dat Queensrÿche de volgende keer terug moet komen met een tour rondom ‘Rage for Order’ dan wel ‘Operation: Mindcrime’. Het was een geslaagde avond. Niet verrassend, wel geslaagd.